REUMATICKÉ bolesti kĺbov

reuma

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída patrí medzi najčastejšie reumatické ochorenia (reuma). Základná príčina spočíva v narušenom imunitnom systéme. Ten reaguje proti tkanivám vlastného tela a poškodzuje ich, vyvoláva v nich chronicky prebiehajúci zápal. Imunitný systém sa chová ku štruktúram vlastného tela, ako by boli cudzie.

Reumatoidná artritída všeobecne je dlhodobé, postupujúce ochorenie a často sprevádzané bolesťou. Toto ochorenie človeka postupne obmedzuje v pohybe a bráni mu vykonávať bežné každodenné aktivity a žiť samostatný a nezávislý život. Prejavuje sa ako opuch, pálenie, citlivosť na dotyk, bolestivosť a znížená funkčnosť. Zápal po nejakej dobe vyústi v deštrukciu a deformáciu kĺbu. Vo svojich ťažkých formách môže dôjsť k invalidizácii.

Aj keď pre reumatoidnú artritídu je najtypickejšie ochorenie kĺbov, môže choroba postihnúť aj ktorýkoľvek iný orgán v tele, napríklad pľúca, srdce alebo oči. Z kĺbov sú najčastejšie postihnuté zápästie a drobné kĺby na rukách a na nohách, ale môže postihnúť prakticky každý kĺb v tele.

Artróza

Artróza je často nazývaná ľudovo „reuma“, jedná sa však o najčastejšie kĺbové ochorenie postihujúce generáciu päťdesiatročných (až 80 % obyvateľstva) a s pribúdajúcim vekom jej nárast stúpa. Prvé artrotické zmeny sa môžu vyskytnúť už okolo dvadsiateho roku života. Artróza má často progresívny charakter, vedie k rýchlemu poklesu funkčných schopností, zníženej pohyblivosti, zhoršenej kvalite života a finálne si často vyžiada operačné riešenie totálnou náhradou kĺbu. Najčastejšie postihuje kĺby bedrové, kolenné, ramenné, kĺby chrbtice a drobné kĺby rúk.

Na začiatku ochorenia sa spravidla objavuje nešpecifická bolesť kĺbov najmä pri zvýšenej námahe, pretože sa zvyšuje trenie kĺbových plôch a znižuje sa funkcia tlmenia nárazov chrupavkou. Často sa objavuje pohybová stuhnutosť, kedy sa kĺby najskôr „rozohrievajú“. Pri zápalovej iritácii sa často nachádza kĺbový opuch, ktorý môže byť spôsobený výpotkom alebo zapálenou synoviálnou membránou. Pokiaľ je produkcia tejto tekutiny nadmerná, môže dôjsť k opuchu kĺbov. Pohyb je potom možný, ale je obmedzený a spravidla bolestivý.

Artróza alebo správne odborne osteoartróza (OA) má typické klinické príznaky: obmedzenie kĺbovej hybnosti, bolesť, najmä pri druhotnom postihnutí mäkkých tkanív a deformácie a zhrubnutie kĺbu.

revma